Soome hooldekodus praktikal

Loomise kuupäev 14.12.2024

Kahenädalane Soome hooldekodu praktika on edukalt ja positiivsete emotsioonidega läbitud! Õpirändurid on kogemusega vägagi rahul ja innustavad ka kaasõppureid sellist võimalust kasutama.

1. detsembril 2024 võtsid kaks hooldustöötaja õppurit sammud kodumaalt välja, et võtta ette uus väljakutse. Nimelt, erialane praktika Soome hooldekodus “Attendo Marski”. Kuna tegemist on täiskasvanud õppijatega, Ingrid ja Merle, siis nende ränne kestis kokku vaid 2 nädalat. Kuid isegi lühema õpirände perioodiga on nad saanud kogeda ja õppida nii mõndagi, ja seda just nimelt teises töökultuuris ja keeles. Ja kui nii inglise kui ka soome keele oskustest jäi puudu, siis sai käte-jalgadega ilusti omavahel suhtlemisel hakkama.
Ingrid ja Merle paiknesid küll samas praktika ettevõttes, kuid erinevates osakondades. Mõlemal oli ettenähtud juhendaja(d), kes oli neile praktika ajal toeks. Osakondades leidus ka väga palju noori ja eri rahvustest töötajaid, mis pakkus veelgi teistsugusema töökultuuri kogemuse. Tööpäevad algasid hooldustöötajatel kell 7 hommikul ja lõppesid kell 15 päeval. Süsteem, kuidas Soome hooldekodus töö ja elu on korraldatud, meeldis õpiränduritele väga, nii mõndagi kasulikku on õpitust-nähtust-kogetust ka Eestisse tagasi tuua ja võimalusel oma töös rakendada.
Merle kirjeldab Attendo Marski töökorraldus ja -elu järgmiselt: “Töökultuur ja tööelu erineb võrreldes meie hooldustöötajatega ainuüksi sellepärast , et siin ollakse tööl 8h vahetused. Hooldustöötaja tegeleb ainult oma tööga, ei korista põrandaid ega pese nõusid. Ei  pane isegi toidu nõusid masinasse. Üks töötaja tegeleb oma vahetuses ainult viie kliendiga. Töötajal on ette nähtud kaheksa tunni jooksul kaks vähemalt 30min puhkepausi. Töö on tehtud hästi mugavaks, kõik töövahendid on kõikides tubades kliendipõhiselt olemas (šampoon, juukse palsam, pesugeel, niisutavad kreemid, nahka kaitsvad õlid, suuhügieenivahendid, keha lõhnastajad). Kõik riided ja voodipesud, käterätid on samuti kliendi põhised ja tema toas. Kliendid on kõik üksinda toas. Kõik toad on sisustatud vastavalt kliendi soovile. Meie tunneme ennast siin väga hästi, sest selline töökorraldus ei väsita, vaimselt ega füüsiliselt. Ja meeletult hea koostöö.”
Majutusid õpirändurid kahekesi ühises korteris, millest oli praktikakoht mõnusa talvise jalutuskäigu kaugusel. “Korter on väga mõnus ja hubane. Kõik eluks vajalik olemas.” Kuna tööpäev sai juba varakult läbi, siis oli aega küll ja küll, et Hamina väikelinna avastada ja natukene rohkem samme koguda. Kahjuks olid tarveperioodil Hamina muuseumid kinni, küll aga oli avatud Kaubanduse Muuseum, mida Ingrid ja Merle ka külastasid. Korteri kõrval asuvas hotellis said nad hommikuti süüa ja peale tööd ka ujulat külastada.
Nüüdseks on Ingrid ja Merle oma positiivsest seiklusest veidike lumisele kodumaale tagasi naasnud, saavad koos pere ja sõpradega kogemusest muljeid vahetada ja säravalt jõule vastu võtta. Ingridi tagasivaade: “Ei kahetse, et õpirändest osa võtsin. Sain palju kogemusi keele õppimisel kui ka hästi läbi mõeldud ja organiseeritud töö. Kliendid oleksid nagu omas kodus. Nad on hästi hooldatud ja hoitud.”

Vastuvõtvad partnerid ja Erasmus+ õpirändes osalejad olid väga tublid ja koostöö kõikide osapooltega läks väga sujuvalt. Järvamaa Kutsehariduskeskusel on hea meel, et ka täiskasvanud õppijad näitavad endiselt huvi õpirände programmi vastu, ning kui nad kord juba välismaale lähevad ja tööd teevad, siis on nad selle eest alati eriti tänulikud olnud. Ingrid tahab ka tulevastele õpirände huvilistele südamele panna, et “kindlasti tasub osa võtta õpirändest, ei tasu karta, et keelt ei oska. Siin on kõik abivalmid! Meid võeti vastu väga sõbralikult.”

Viimati muudetud 14.12.2024.