Uudised

Eelkutseõpe toimus juba kuueteistkümnendat korda 30. jaanuar vadim.albrant

Järvamaa Kutsehariduskeskuses sai eelmise reedega läbi eelkutseõpe põhikoolide 8. klasside õpilastele. Käesoleval aastal toimus eelkutseõpe juba kuueteistkümnendat korda.


Eelkutseõppes osales 13 kooli, neist 11 kooli Järvamaalt ning kaks kooli teistest maakondadest. Kokku võttis eelkutseõppest osa ~260 õpilast.

Eelkutseõppe ringkäikudel tutvustasime Paide ja Särevere õppekohtades õpetatavaid erialasid, karjääri- ja edasiõppimise võimalusi pärast kutsehariduse omandamist, meie õppelaboreid, olmetingimusi jne. Samal ajal toimusid meie kooli õpilastel tavapärased praktilise töö tunnid, mida eelkutseõppes osalejad said jälgida. Kutsekoolis on suur osatähtsus praktilisel õppel ning nii saime näidata, kuidas igapäevane õppetöö kutsekoolis toimub. Pärast erialadega tutvumise päeva said kõik eelkutseõppes osalejad valida ühe meelepärase valdkonna ja osaleda selle valdkonna töötubades. Nendes õpiti erinevaid praktilisi oskusi ja tutvuti põhjalikumalt huvipakkuva valdkonna õppevahendite ja õppelaboriga.

Töötubades said õpilased olenevalt valitud valdkonnast teha erinevaid töid:

 • Hobuhooldus – hobuste puhastamine ja hooldamine, ratsutamine;
 • Põllumajandus – traktorisõit, kombainiga teravilja koristamine (simulaatoril), tutvumine erinevate piima- ja lihaveise tõugudega, veiste pidamistingimustega, lüpsiroboti ja söödamiksri tööpõhimõtetega, väetisegraanulite omaduste määramine;
 • Autovaldkond – rehviliikide tundmine, rehvide monteerimine ja balansseerimine, autode väli- ja sisepuhastuse tegemine, tutvumine mootori ehitusega ja mootori surve mõõtmine, auto elektritööd, keevitamine, auto turvapadja tööpõhimõttega tutvumine;
 • Ehitus – seinapinna dekoratiivviimistluse võtted;
 • Teedeehitus – sõit teehöövliga kasutades automaatikat, teedemasinatega töötamine simulaatoril, GNSS vastuvõtjaga mõõtmine ja hunniku mahu määramine;
 • Elektrivaldkond – lambile kahe lülitiga lülitamise võimaluse tegemine, elektri salvestusmeetoditega (päikesepaneelid, tuulegeneraatorid) tutvumine;
 • Toitlustus-puhastus – eriliste pannkooke valmistamine kasutades flambeerimist, taldrikute kaunistamine ja erinevate serveerimise võtete kasutamine, puhastus- ja koristusnipid majapidamises;
 • Logistika – kaupade komplekteerimine ja pakendamine, kaupade ohutusmärgistuste leidmine ja tundmine, vigursõit käsikahveltõstukiga, logistikaalane viktoriin;
 • IT – operatsioonisüsteemidega tutvumine ning virtuaalarvutisse operatsioonisüsteemi paigaldamine.

Õpilaste tagasiside eelkutseõppele oli positiivne – 61,5% vastajatest leidis, et see andis eluks vajalikke teadmisi ja oskusi; 28,9% - et suunas neid elukutse valikul. Töötubades saadi uusi teadmisi ja eriti meeldis see, et sai ise praktiliselt töid läbi teha. Samuti meeldisid toredad ja sõbralikud õpetajad, kes oskavad hästi selgitada ja juhendada.

Täname kõiki eelkutseõppes osalenud õpilasi ja koole, kes selle osalemise neile võimalikuks tegid!

Eelkutseõppe novembrikuu pilte saab SIIT ning jaanuarikuu omasid SIIT.

Projektijuht Signe Valdma

Eelkutseõppes osales 13 kooli, neist 11 kooli Järvamaalt ning kaks kooli teistest maakondadest. Kokku võttis eelkutseõppest osa ~260 õpilast.

Eelkutseõppe ringkäikudel tutvustasime Paide ja Särevere õppekohtades õpetatavaid erialasid, karjääri- ja edasiõppimise võimalusi pärast kutsehariduse omandamist, meie õppelaboreid, olmetingimusi jne. Samal ajal toimusid meie kooli õpilastel tavapärased praktilise töö tunnid, mida eelkutseõppes osalejad said jälgida. Kutsekoolis on suur osatähtsus praktilisel õppel ning nii saime näidata, kuidas igapäevane õppetöö kutsekoolis toimub. Pärast erialadega tutvumise päeva said kõik eelkutseõppes osalejad valida ühe meelepärase valdkonna ja osaleda selle valdkonna töötubades. Nendes õpiti erinevaid praktilisi oskusi ja tutvuti põhjalikumalt huvipakkuva valdkonna õppevahendite ja õppelaboriga.

Töötubades said õpilased olenevalt valitud valdkonnast teha erinevaid töid:

 • Hobuhooldus – hobuste puhastamine ja hooldamine, ratsutamine;
 • Põllumajandus – traktorisõit, kombainiga teravilja koristamine (simulaatoril), tutvumine erinevate piima- ja lihaveise tõugudega, veiste pidamistingimustega, lüpsiroboti ja söödamiksri tööpõhimõtetega, väetisegraanulite omaduste määramine;
 • Autovaldkond – rehviliikide tundmine, rehvide monteerimine ja balansseerimine, autode väli- ja sisepuhastuse tegemine, tutvumine mootori ehitusega ja mootori surve mõõtmine, auto elektritööd, keevitamine, auto turvapadja tööpõhimõttega tutvumine;
 • Ehitus – seinapinna dekoratiivviimistluse võtted;
 • Teedeehitus – sõit teehöövliga kasutades automaatikat, teedemasinatega töötamine simulaatoril, GNSS vastuvõtjaga mõõtmine ja hunniku mahu määramine;
 • Elektrivaldkond – lambile kahe lülitiga lülitamise võimaluse tegemine, elektri salvestusmeetoditega (päikesepaneelid, tuulegeneraatorid) tutvumine;
 • Toitlustus-puhastus – eriliste pannkooke valmistamine kasutades flambeerimist, taldrikute kaunistamine ja erinevate serveerimise võtete kasutamine, puhastus- ja koristusnipid majapidamises;
 • Logistika – kaupade komplekteerimine ja pakendamine, kaupade ohutusmärgistuste leidmine ja tundmine, vigursõit käsikahveltõstukiga, logistikaalane viktoriin;
 • IT – operatsioonisüsteemidega tutvumine ning virtuaalarvutisse operatsioonisüsteemi paigaldamine.

Õpilaste tagasiside eelkutseõppele oli positiivne – 61,5% vastajatest leidis, et see andis eluks vajalikke teadmisi ja oskusi; 28,9% - et suunas neid elukutse valikul. Töötubades saadi uusi teadmisi ja eriti meeldis see, et sai ise praktiliselt töid läbi teha. Samuti meeldisid toredad ja sõbralikud õpetajad, kes oskavad hästi selgitada ja juhendada.

Täname kõiki eelkutseõppes osalenud õpilasi ja koole, kes selle osalemise neile võimalikuks tegid!

Eelkutseõppe novembrikuu pilte saab SIIT ning jaanuarikuu omasid SIIT.

Projektijuht Signe Valdma