Uudised

Ratsavõistlused olid edukad. Saime ka Eesti Kutsekoolispordi Liidu poolt tunnustada. 03. juuni vadim.albrant

Meie kooli JKHK Ratsavõistlused osutusid Eesti Kutsekoolispordi Liidu poolt korraldatud tunnustuskonkursil EKKSL Aasta Tegu 2023 kutsehariduse spordis laureaadiks. Auhinna üleandmine toimus 2. juunil 2024. a Särevere ratsaväljakul, kus ühtlasi toimusid ka JKHK Kevadkarikas 2024 ratsavõistlused.


Meie kooli JKHK Ratsavõistlused osutusid Eesti Kutsekoolispordi Liidu poolt korraldatud tunnustuskonkursil EKKSL Aasta Tegu 2023 kutsehariduse spordis laureaadiks. Auhinna üleandmine toimus 2. juunil 2024. a Särevere ratsaväljakul, kus ühtlasi toimusid ka Järvamaa KHK Kevadkarikas 2024 ratsavõistlused. Palju õnne!

Järvamaa Kutsehariduskeskus esitas EKKSL Aasta Tegu 2023 nominendiks meie kooli põllumajanduse õppekavarühma hobuhooldaja eriala korraldatud ratsavõistlused kooli- ja takistussõidus „Järvamaa KHK Kevadkarikas“ ja „Järvamaa KHK Sügiskarikas“. Järvamaa Kutsehariduskeskus on ainuke kutsekool riigis, kes õpetab hobuerilasid ning ka ainuke kutseõppeasutus, kes korraldab Eesti Rastaspordi Liidu kalenderplaani kuuluvaid ratsavõistluseid. Võistlustel osalevad ratsaspordiga tegelevad inimesed üle Eesti, lisaks meie kooli õpilased, õpetajad ja vilistlased.

Korraldame õppetöö käigus üle-Eestilisi ratsavõistlusi juba 19 aastat. Võistlused toimuvad kahe korral aastas, kevadel ja sügisel. Mõlemal korral toimub võistlus kahel päeval esimesel päeval koolisõit ja teisel päeval takistussõit. Võistlused toimuvad Järvamaa KHK Särevere õppekoha ratsaväljakul. Võistluste korraldamine on hobuhooldaja eriala lõpukursuste õppekava läbimise üks eeldusi, nn lõputöö. Võistlusi korraldatakse eriala õpetajate juhendamisel ning abiks on kutsutud Eestis tunnustatud oma ala spetsialistid (rajameister, peakohtunik, kohtunikud, sekrtetär, korrapidaja jne).

Esimesel päeval toimub koolisõit. See on ratsaspordiala, kus ratsanik näitab hobuse juhtimise ja tema üle valitsemise täiuslikkust, hobuse liikumise korrapärasust loomupärastes allüürides (samm, traav, galopp) ning talle õpetatud harjutuste ja spetsiaalse liikumisviisi täpsust. Koolisõit toimub tasasel väljakul spetsiaalses aias.

Koolisõidu võistlus koosnes mitmest individuaalvõistlusklassi skeemidest: ST1, ABC1, A2, A3, LK1, LK4.

Takistussõit on ratsaspordiala, kus hobune ja ratsanik peavad ületama erikõrgustest takistustest koosneva parkuuri võimalikult kiiresti ja ilma vigadeta. Viga toob endaga kaasa karistuspunkte, karistussekundeid ja halvimal juhul ka rajalt kõrvaldamise. Vigadeks peetakse takistuste maha ajamist, hobuse tõrkumist ehk keeldumist hüppest, ette määratud aja ületamist, takistuste ületamist vales järjekorras ja kukkumist. Takistussõidu võistlus koosnes 60-110 cm kõrguste takistustega parkuuridest.

Projekti meeskonna kirjeldus ja liikmed:

Järvamaa KHK on ainuke kutseõppeasutus Eestis, kes korraldab ratsavõistlusi. Võistlused kuuluvad Eesti Ratsaspordi Liidu kalenderplaani ning seal võistlevad ratsasportlased üle Eesti sh meie kooli õpilased, kohaliku valla lapsed, õpetajad ja vilistlased. Läbi aastate on osalenud võistlejad naaberriikidest (Läti, Soome).

Projekti meeskonda veab võistluste direktor ja eriala juhtõpetaja Külli Marrandi-Kallas ning korraldusele aitavad kaasa kutseõpetajad Helle Lavrentjev ja Reet Jänes. Talli ja hobuste osas aitavad kaasa talliõpetajad Helen Aava ja Monika Linder. Teised meeskonna liikmed (peakohtunik, kohtunik, rajameister jne) osalevad meeskonnas välisõppejõududena.

Õpilased on projekti kaasatud õppetöö käigus alustades võistluste juhendi väljatöötamisel sponsorite otsimisega. Õpilased teevad õppetöö käigus võistluste ettevalmistuse, ratsaväljaku korrastuse, takistuste, aedade, lillede jm ettevalmistuse. Võistluspäevadel õpivad nad tegema rajameistri, sekretäri, kohtunike, autasustajate, korrapidajate, autode parkijate jm vajalikku tööd. Võistluste lõppedes koristavad nad väljaku, ladustavad inventari jm. Õpilased, kes ise ka võistlevad, valmistavad lisaks hobused võistlusteks ette ning võistlevad.

Eesmärk:

Võistluste korraldamine on õppetöö osa, et õpilased õpiksid ise ratsavõistlusi korraldama. Kooli lõpetades suunduvad õpilased tööle erinevatesse tallidesse, kus korraldatakse võistlusi. Koolis õppetöö käigus saab näha võistluste korraldamise nn telgitagust. Kuidas asjad käivad, mida tuleb teha, millega arvestada, mis on nõuded, reeglid jne. Läbi praktilise töö võistluste korraldamisel annab see neile väga hea kogemuse eluks. Lisaks õpetab see teisi võtmepädevusi: meeskonnatöö oskust, aja planeerimist, kohusetunnet jm.

Teine suur eesmärk võistluste korraldamisel on propageerida hobueriala laiemalt. Võistlustele tulevad hobuinimesed üle riigi. Näitame koolis õppimise võimalusi, õpilaste oskusi, kooli võimalusi ja kvaliteeti.

Auhinna andis üle Külli Marrandi-Kallasele Eesti Kutsekoolispordi Liidu peasekretär Tiit Tammaru. Autasustamisele tuli kohale ka Järvamaa Kutsehariduskeskuse direktor Rein Oselin. Ratsavõistluste päev oli meelega planeeritud tunnustuse edastamiseks, kuna sobis projekti teemaga suurepäraselt kokku ning tuli nii Küllile kui ka teistele asjaosalistele üllatusena, kuna nad ei olnud laureaadiks saamisest teadlikud. Täname Eesti Kutsekoolispordi Liitu autasustamise eest.

Järvamaa KHK ratsavõistlused toimusid plaanipäraselt ning olid edukad. Nii kooli- kui ka takistussõidul osales võistlejaid üle terve Eesti. Ka meie kooli õpilased olid esindatud. Võistlusi aitasid korraldada hobuhooldaja eriala lõpukursuslased õppegruppidest PH-21 & HM-22.

Järvamaa Kutsehariduskeskusest osalasid 1. juunil 2024. a koolisõidus Külli Marrandi-Kallas ja PH-23 õppegrupist Gerda Musta, Heidi Salumaa, Sofia Minasova ning Triinu Edela.

Saavutasime ratsavõistluste koolisõidus ka auhinnalisi kohti:

 • I koht skeemis ST1: Sofia Minasova hobusel Fuero
 • II koht skeemis ST1: Heidi Salumaa hobusel Bounty Hunter
 • III koht skeemis ABC1: Triinu Edela hobusel Bounty Hunter
 • II koht A2: Külli Marrandi-Kallas hobusel Balantir

2. juunil 2024. a toimunud takistussõidus osalesid Järvamaa Kutsehariduskeskusest õppegrupist PH-21 Isabel Kotkas ja PH-23`st Ingermai Rohtsalu, Klarissa Linnam, Rebeca Herne ning Triinu Edela. Ka sealt tuli auhinnalisi kohti.

 • III koht 80 cm kõrgusel takistusega parkuuris: : Ingermai Rohtsalu hobusel Sonata
 • II koht 110 cm kõrgusel takistusega parkuuris: : Klarissa Linnam hobusel Oberon

Koolisõidu täpsemaid tulemusi saab vaadata SIIT.

Takistussõidu täpsemaid tulemusi saab vaadata SIIT.

Pildigaleriid saab vaadata SIIT ja SIIT.

Täname kõiki osalejaid, korraldajaid, abilisi ning sponsoreid.

Noortejuht Vadim Albrant

Meie kooli JKHK Ratsavõistlused osutusid Eesti Kutsekoolispordi Liidu poolt korraldatud tunnustuskonkursil EKKSL Aasta Tegu 2023 kutsehariduse spordis laureaadiks. Auhinna üleandmine toimus 2. juunil 2024. a Särevere ratsaväljakul, kus ühtlasi toimusid ka Järvamaa KHK Kevadkarikas 2024 ratsavõistlused. Palju õnne!

Järvamaa Kutsehariduskeskus esitas EKKSL Aasta Tegu 2023 nominendiks meie kooli põllumajanduse õppekavarühma hobuhooldaja eriala korraldatud ratsavõistlused kooli- ja takistussõidus „Järvamaa KHK Kevadkarikas“ ja „Järvamaa KHK Sügiskarikas“. Järvamaa Kutsehariduskeskus on ainuke kutsekool riigis, kes õpetab hobuerilasid ning ka ainuke kutseõppeasutus, kes korraldab Eesti Rastaspordi Liidu kalenderplaani kuuluvaid ratsavõistluseid. Võistlustel osalevad ratsaspordiga tegelevad inimesed üle Eesti, lisaks meie kooli õpilased, õpetajad ja vilistlased.

Korraldame õppetöö käigus üle-Eestilisi ratsavõistlusi juba 19 aastat. Võistlused toimuvad kahe korral aastas, kevadel ja sügisel. Mõlemal korral toimub võistlus kahel päeval esimesel päeval koolisõit ja teisel päeval takistussõit. Võistlused toimuvad Järvamaa KHK Särevere õppekoha ratsaväljakul. Võistluste korraldamine on hobuhooldaja eriala lõpukursuste õppekava läbimise üks eeldusi, nn lõputöö. Võistlusi korraldatakse eriala õpetajate juhendamisel ning abiks on kutsutud Eestis tunnustatud oma ala spetsialistid (rajameister, peakohtunik, kohtunikud, sekrtetär, korrapidaja jne).

Esimesel päeval toimub koolisõit. See on ratsaspordiala, kus ratsanik näitab hobuse juhtimise ja tema üle valitsemise täiuslikkust, hobuse liikumise korrapärasust loomupärastes allüürides (samm, traav, galopp) ning talle õpetatud harjutuste ja spetsiaalse liikumisviisi täpsust. Koolisõit toimub tasasel väljakul spetsiaalses aias.

Koolisõidu võistlus koosnes mitmest individuaalvõistlusklassi skeemidest: ST1, ABC1, A2, A3, LK1, LK4.

Takistussõit on ratsaspordiala, kus hobune ja ratsanik peavad ületama erikõrgustest takistustest koosneva parkuuri võimalikult kiiresti ja ilma vigadeta. Viga toob endaga kaasa karistuspunkte, karistussekundeid ja halvimal juhul ka rajalt kõrvaldamise. Vigadeks peetakse takistuste maha ajamist, hobuse tõrkumist ehk keeldumist hüppest, ette määratud aja ületamist, takistuste ületamist vales järjekorras ja kukkumist. Takistussõidu võistlus koosnes 60-110 cm kõrguste takistustega parkuuridest.

Projekti meeskonna kirjeldus ja liikmed:

Järvamaa KHK on ainuke kutseõppeasutus Eestis, kes korraldab ratsavõistlusi. Võistlused kuuluvad Eesti Ratsaspordi Liidu kalenderplaani ning seal võistlevad ratsasportlased üle Eesti sh meie kooli õpilased, kohaliku valla lapsed, õpetajad ja vilistlased. Läbi aastate on osalenud võistlejad naaberriikidest (Läti, Soome).

Projekti meeskonda veab võistluste direktor ja eriala juhtõpetaja Külli Marrandi-Kallas ning korraldusele aitavad kaasa kutseõpetajad Helle Lavrentjev ja Reet Jänes. Talli ja hobuste osas aitavad kaasa talliõpetajad Helen Aava ja Monika Linder. Teised meeskonna liikmed (peakohtunik, kohtunik, rajameister jne) osalevad meeskonnas välisõppejõududena.

Õpilased on projekti kaasatud õppetöö käigus alustades võistluste juhendi väljatöötamisel sponsorite otsimisega. Õpilased teevad õppetöö käigus võistluste ettevalmistuse, ratsaväljaku korrastuse, takistuste, aedade, lillede jm ettevalmistuse. Võistluspäevadel õpivad nad tegema rajameistri, sekretäri, kohtunike, autasustajate, korrapidajate, autode parkijate jm vajalikku tööd. Võistluste lõppedes koristavad nad väljaku, ladustavad inventari jm. Õpilased, kes ise ka võistlevad, valmistavad lisaks hobused võistlusteks ette ning võistlevad.

Eesmärk:

Võistluste korraldamine on õppetöö osa, et õpilased õpiksid ise ratsavõistlusi korraldama. Kooli lõpetades suunduvad õpilased tööle erinevatesse tallidesse, kus korraldatakse võistlusi. Koolis õppetöö käigus saab näha võistluste korraldamise nn telgitagust. Kuidas asjad käivad, mida tuleb teha, millega arvestada, mis on nõuded, reeglid jne. Läbi praktilise töö võistluste korraldamisel annab see neile väga hea kogemuse eluks. Lisaks õpetab see teisi võtmepädevusi: meeskonnatöö oskust, aja planeerimist, kohusetunnet jm.

Teine suur eesmärk võistluste korraldamisel on propageerida hobueriala laiemalt. Võistlustele tulevad hobuinimesed üle riigi. Näitame koolis õppimise võimalusi, õpilaste oskusi, kooli võimalusi ja kvaliteeti.

Auhinna andis üle Külli Marrandi-Kallasele Eesti Kutsekoolispordi Liidu peasekretär Tiit Tammaru. Autasustamisele tuli kohale ka Järvamaa Kutsehariduskeskuse direktor Rein Oselin. Ratsavõistluste päev oli meelega planeeritud tunnustuse edastamiseks, kuna sobis projekti teemaga suurepäraselt kokku ning tuli nii Küllile kui ka teistele asjaosalistele üllatusena, kuna nad ei olnud laureaadiks saamisest teadlikud. Täname Eesti Kutsekoolispordi Liitu autasustamise eest.

Järvamaa KHK ratsavõistlused toimusid plaanipäraselt ning olid edukad. Nii kooli- kui ka takistussõidul osales võistlejaid üle terve Eesti. Ka meie kooli õpilased olid esindatud. Võistlusi aitasid korraldada hobuhooldaja eriala lõpukursuslased õppegruppidest PH-21 & HM-22.

Järvamaa Kutsehariduskeskusest osalasid 1. juunil 2024. a koolisõidus Külli Marrandi-Kallas ja PH-23 õppegrupist Gerda Musta, Heidi Salumaa, Sofia Minasova ning Triinu Edela.

Saavutasime ratsavõistluste koolisõidus ka auhinnalisi kohti:

 • I koht skeemis ST1: Sofia Minasova hobusel Fuero
 • II koht skeemis ST1: Heidi Salumaa hobusel Bounty Hunter
 • III koht skeemis ABC1: Triinu Edela hobusel Bounty Hunter
 • II koht A2: Külli Marrandi-Kallas hobusel Balantir

2. juunil 2024. a toimunud takistussõidus osalesid Järvamaa Kutsehariduskeskusest õppegrupist PH-21 Isabel Kotkas ja PH-23`st Ingermai Rohtsalu, Klarissa Linnam, Rebeca Herne ning Triinu Edela. Ka sealt tuli auhinnalisi kohti.

 • III koht 80 cm kõrgusel takistusega parkuuris: : Ingermai Rohtsalu hobusel Sonata
 • II koht 110 cm kõrgusel takistusega parkuuris: : Klarissa Linnam hobusel Oberon

Koolisõidu täpsemaid tulemusi saab vaadata SIIT.

Takistussõidu täpsemaid tulemusi saab vaadata SIIT.

Pildigaleriid saab vaadata SIIT ja SIIT.

Täname kõiki osalejaid, korraldajaid, abilisi ning sponsoreid.

Noortejuht Vadim Albrant